2024. szeptember 30-án utolsó alkalommal hagytam el az Ercsi Városházát alpolgármesterként. Úgy gondoltam, érdemes néhány adatot felvillantani a következő városvezetésre hagyott költségvetési helyzetről, illetve részletesen beszámolni a ciklus második felében rám bízott terület: a pályázati támogatásokból megvalósuló önkormányzati projektek állásáról, a ciklus során történt előrehaladásáról.
Annak érdekében, hogy a következő városvezetés tisztán lásson az Önkormányzat pénzügyi helyzetével kapcsolatban, tüzetesen felülvizsgáltuk, és a ciklus utolsó Képviselő-testületi ülésén módosítottuk Ercsi Város 2024. évi Költségvetését. Hogy a rendelet minél inkább a valós helyzetet mutassa, a megelőző bizottsági ülésen és a Testület ülésén is számos módosító javaslatot nyújtottam be, amiket a Képviselő-testület el is fogadott.
A Költségvetés 2024. évre 3 862 014 012 Ft bevétellel és ugyanennyi kiadással számol.
A bevételek között 1 295 millió forint származik állami támogatásokból, 1 337 millió forintot tesznek ki az Önkormányzat saját bevételei, az előző évről magmaradt maradvány pedig 1 230 millió forint.
A kiadások között 1 295 millió forintot tesznek ki az önkormányzati dolgozók bérei, 950 millió forint pedig dologi kiadásokra jut. Az egyéb átadott támogatások mértéke összesen 533 millió forint,
amiből 315 millió forintot tesz ki az önkormányzatokra a ciklus során kivetettt szolidaritási hozzájárulási adó,
116 milliót az államkasszával történő elszámolás, 54 milliót az év közben megszűnt járóbeteg-szakellátó támogatása, 20 milliót a társadalmi és sportszervezetek támogatása, és mindössze 8 milliót a szociális alapú támogatások.
A fokozatosan érkező pályázati forrásoknak köszönhetően jelenleg 633 millió forint áll rendelkezésre beruházások megvalósítására, 78 millió forint pedig felújításokra. Az eddigiek alapján a bevételek és a kiadások különbözeteként adódik, hogy
a leköszönő Önkormányzat 373 millió forint tartalékot hagy a következő városvezetésre, amiből 280 millió semmilyen feladattal nem terhelt, szabadon felhasználható tartalék.
Mindez komoly előrelépés a 2019 őszén örökölt állapotokhoz képest.
Az akkori Költségvetés még fiktív, ingatlaneladásoktól remélt bevételekkel kalkulált az egyensúly érdekében,
a jelenlegiben pedig egy ténylegesen eladott ipari telek vételárának a ténylegesen befizetett 50%-a szerepel. A második 50%-ot a vevő 2025-ben fizeti meg, ezzel tovább emelkednek majd a Város tartalékai. Az akkor rendelkezésre álló tartalék összesen 73 millió forintot tett ki, amiből a szabadon felhasználható tartalék mértéke mindössze 5 millió forint volt. Mindezek miatt az előző városvezetés már a ciklus elején hitelfelvételre kényszerült, hogy meg tudja fizetni a dolgozói bérét. Az elmúlt 5 évben azonban a hitelt visszafizettük, átvészeltük a koronavírus világjárvány időszakát, a háborús helyzetet, ami menekültek megjelenésével és nyolcszorosára emelkedett energiaárakkal járt együtt, valamint a kormányzati adóelvonásokat is, amik nagyságrendileg 700 millió forinttal rövidítették meg Ercsi Költségvetését 5 év alatt.
Úgy gondolom emelt fővel zárhatjuk ezt a ciklust, hiszen Ercsi gazdálkodását a csőd széléről minden felsorolt nehézség ellenére sikerült jó irányba fordítani, és biztos lábakon álló, komoly tartalékokkal rendelkező Önkormányzatot hagyni a következő városvezetésre.
De jelentős munka zajlott a pályázatok terén is.
Ercsi Város Önkormányzat a 2019-2024 önkormányzati ciklus során összesen 18 nagyobb pályázati forrásból megvalósuló beruházásban és projektben volt érintett
fő pályázóként vagy konzorciumi tagként. Emellett számos egyéb pályázatban volt közreműködő, továbbá megvalósított több kisebb beruházást és projektet is. A pályázati forrásból megvalósuló beruházások mellett Ercsi Város Önkormányzat lefolytatott további 6 eredményes közbeszerzést különböző közszolgáltatások ellátásának biztosítása érdekében.
Az előző önkormányzati ciklusból összesen 11 db projekt húzódott át jelen önkormányzati ciklusra, amelyek jelentős része kapcsán a beszámolóban részletezett módon komoly szabálytalanságok merültek fel.
Ennek ellenére mindegyik projekt záró elszámolása és szakmai beszámolója benyújtásra került.
Két projekt megvalósításától az önkormányzat forráshiány miatt elállt. A fennmaradó 9 projekt közül 5 projekt esetében sikerült az adott projektet fenntartási időszakba léptetni, azaz teljes mértékben lezárni. A fennmaradó 4 projektből 3 esetében további hiánypótlások szükségesek, míg egy projekt esetében az Irányító Hatóság által megállított szabálytalanságok miatt a támogatási összeg egy részének visszafizetésével fog zárulni a projekt. Ez a végkimenetel a másik 3, még hiánypótlás alatt álló projekt esetében is reális veszélyt jelent.
Ercsi Város Önkormányzat jelen önkormányzati ciklusban összesen 7 támogatási kérelmet nyújtott be, melyek közül 5 pozitív elbírálásban részesült, 2 elbírálása pedig folyamatban van.
Az elnyert támogatások mértéke 1 532 230 420 Ft, ami a legnagyobb egy ciklus alatt elnyert támogatási forrás Ercsi Város történetében.
A még elbírálás alatt álló 2 projekt esetében Ercsi Város Önkormányzat az egyetlen pályázó a megyében, így valószínűsíthetően a támogatási forrás további 484 millió Ft-tal, összesen 2 016 230 420 Ft-ra fog nőni, ami kivételes alkalmat teremt a Város korábban még nem látott mértékű fejlesztésére. Az 5 támogatott projekt közül 3 megvalósítás alatt áll, míg 2 esetben a Támogatási szerződés megkötése van folyamatban. A kivitelezés csak egy projekt keretében indult meg, de az be is fejeződött a ciklus végére.
Az előző önkormányzati ciklus építési beruházásainak tapasztalata az is, hogy a megvalósításhoz átlagosan 23%-os önkormányzati önrész biztosítására volt szükség.
Ha a következő önkormányzati ciklusban is hasonló mértékű önrész biztosítása válik szükségessé az építési beruházások esetén, az hozzávetőlegesen 370 milliós költséget róhat Ercsi Város Önkormányzatára.
A már ismertetett tartalékképzést ennek a felelősségnek a tudatában kezdtük meg.
Jelen beszámoló további része a jelentősebb projektek lényegesebb fejleményeit veszi számba. A Képviselő-testület előtt bemutatott és az önkormányzati vezetés átadás-átvételéhez is csatolt beszámoló ide kattintva teljes terjedelmében elolvasható.
Jövőforrás Program Ercsiben
A projekt záró elszámolásának és záró szakmai beszámolójának hiánypótlásait követően az Irányító Hatóság szabálytalanságokat és visszafizetési kötelezettséget állapított meg.
A projekt megvalósításában az Önkormányzat konzorciumi partnere a Szegényeket Támogató Alapítvány volt. A támogatás összege 199 millió forint, melyből Ercsi Város Önkormányzata 104, a Szegényeket Támogató Alapítvány pedig 95 millió forintban részesült. A projekt keretében cél volt a helyi fiatalok helyben maradásának elősegítése különböző szolgáltatások és programok biztosításán keresztül. A projektben megvalósítani tervezett szolgáltatások: munkaerőpiaci és vállalkozási kompetencia fejlesztés; elhelyezkedést szolgáló egyéni tanácsadás; pályaorientációs csoportos foglalkozás; munkáltatói fórumok; állásbörzék; ösztöndíj biztosítása a hiányszakmákban dolgozó fiataloknak; Települési Ifjúsági Kedvezmény Kártya rendszer bevezetése.
A Miniszterelnökség 2023. február 16-án, majd 2023. február 27-én helyszíni ellenőrzést tartott a projekt kapcsán, ami alapján számos szabálytalansági gyanút vetett fel. A szabálytalansági gyanúpontok ellen mind Ercsi Város Önkormányzata, mind a Szegényeket Támogató Alapítvány észrevételeket tett.
A szabálytalansági eljárást az Irányító Hatóság több körös elbírálás után végül 2024. augusztus 15-én szabálytalanság történt megállapítással lezárta.
A megállapított szabálytalanságok és azok jogkövetkezményei az alábbiak.
A Szegényeket Támogató Alapítvány által megvalósított ifjúsági kártyarendszer kapcsán megállapították, hogy a kártyarendszer szabályzata több, mint 70%-ban egyezett egy másik projektben alkalmazott rendszer szabályzatával. Az Alapítvány nem támasztotta alá, hogy a programba bevont cégek kedvezményeket biztosítottak volna a kártyatulajdonosoknak továbbá, hogy a programban legyártásra és átadásra került volna a vállalt 2000 db kártya. Összesen 476 db kártya legyártása és 4 db kártya átadása került igazolásra. A Szegényeket Támogató Alapítvány által megalkotott szakmai program kapcsán megállapításra került, hogy az különböző anyagokból kerültek összemásolásra.
Az Ercsi Város Önkormányzata által folyósított ösztönző támogatások kapcsán megállapításra került, hogy a támogatásban részesülő fiatalok közül 4-en a maximális 24 hónap helyett összesen 25 hónapon keresztül, 2 fő pedig a minimális 6 hónapnál rövidebb időn keresztül részesült ösztönző támogatásban. Az Ercsi Város Önkormányzata által működtetett információs tanácsadó pont kapcsán megállapításra került, hogy az ahhoz beszerzett eszközök az információs tanácsadó pontként megjelölt irodahelyiségbe annak mérete miatt nem kerülhettek elhelyezésre, így azoknak a beszerzése nem járult hozzá a projekt eredményéhez. Az Ercsi Város Önkormányzata által beszerzett bizonyos irodaszerek kapcsán megállapításra került, hogy a beszerzéshez nem állt rendelkezésre 3 egymástól független árajánlat, így a beszerzés szabálytalan volt.
A szabálytalansági eljárás eredményeként a Szegényeket Támogató Alapítványtól 11 629 400 Ft, Ercsi Város Önkormányzatától pedig 4 971 968 Ft támogatást követel vissza az Irányító Hatóság.
Ercsi Város Társadalmi és környezeti szempontból fenntartható turizmusfejlesztése
A projekt záró elszámolásának és záró szakmai beszámolójának hiánypótlásai zajlanak.
A projekt megvalósításához elnyert támogatás összege 250 millió forint volt. A projekt keretében cél volt a Duna-part turisztikai fejlesztése. A megvalósítani tervezett beruházások: az őshonos növényzet megújítása; a Csónakház fejlesztése, csónakleeresztő, vizesblokk kiépítése; közösségi kemence építése; gördeszka-bmx pálya építése; térjátékok telepítése; futópálya kiépítése; szökőkút építése; öntözőhálózat kiépítése; térvilágítás felújítása; utak, parkolók felújítása; mezítlábas park létesítése.
A projekt építési munkáit elnyerő vállalkozó bruttó 242 millió forintos áron vállalta el a kivitelezést. Miután Ercsi Város Önkormányzata a szerződésben 40%-os előleg igénybevételét tette lehetővé, majd a szerződés 2019. márciusi aláírása után 4 hónapon belül a vállalkozónak leigazolta a teljesítés 75%-os előrehaladását:
a teljes vállalkozói díj összesen 93,5%-a már 2019. júliusára kifizetésre került. A kivitelezést végző vállalkozás ezután felszámolás alá került.
A fennmaradó 16 millió Ft-ot 2019.10.13 után hivatalba lépő városvezetés már nem fizette ki, azt kötbér és kártérítés jogcímeken visszatartotta, azokból és további önkormányzati forrásból további padokat és hulladéktárolókat vásárolt és helyezett ki, beszerzett egy mobil színpadot, valamint egy szökőkutat építtetett, összesen bruttó 26 millió Ft-ért.
A projekt záró elszámolása 2024.02.05-én került benyújtásra, amit a MÁK elfogadott, a projekt záró szakmai beszámolóját azonban nem. Ennek az oka, hogy a MÁK 2024. március 5-én helyszíni ellenőrzést tartott a projekt kapcsán, ami alapján számos hiányosságot tárt fel. Az azóta eltelt időszakban ebből számos hiányosságot pótolt Ercsi Város Önkormányzata. A még fennálló hiányosságok között szerepel például az, hogy
a kivitelezéssel kapcsolatban nem áll rendelkezésre se munkaterület átadás-átvételi jegyzőkönyv, se építési napló, se műszaki átadás-átvételi jegyzőkönyv, amik a kivitelezés alapdokumentumai volnának.
Miután a még fennálló hiányosságok jelentős része olyan vállalkozások és személyek munkájához kapcsolódik, akikkel az Önkormányzat nem tud már érdemben kapcsolatba lépni, valószínűsíthetően a projekt végén szabálytalansági eljárás fog indulni számos hiányosság miatt.
A projekt fenntartását nagyban nehezíti, hogy
a tervező kifejezett, írásos figyelmeztetése ellenére az a döntés született a tervezés időszakában a polgármester részéről, hogy a kavicsos sétányon költségcsökkentési okokból nem kerül beépítésre a tervezők által javasolt georács. Ennek elmaradása miatt a terület erősen gazosodik,
amit a kavicsos burkolat miatt szinte lehetetlen visszaszorítani, vagy kigyomlálni. A terület vegyszeres gyomirtása nem lehetséges a Duna közelsége miatt.
Ercsi - foglalkoztatás és az életminőség javítása családbarát, munkába állást segítő intézmény, közszolgáltatás fejlesztésével
A projekt záró elszámolása és záró szakmai beszámolója elfogadásra került, így a projekt lezárult, a fenntartási időszak zajlik.
A projekt megvalósításához elnyert támogatás összege 86 millió forint volt, amit Ercsi Város Önkormányzata 21 millió forinttal egészített ki saját forrásból. A projekt keretében cél volt egy 2 csoportszobás, akadálymentesített, energiahatékony új mini bölcsőde kialakítása, ezáltal pedig 14 új bölcsődei férőhely létrehozása a szükséges eszközök beszerzésével, játszóudvar és parkolók kialakításával.
A projekt építési munkáit elnyerő vállalkozó nettó 74 millió forintos áron vállalta el a kivitelezést. Ebből Ercsi Város Önkormányzata 2019.10.13-ig összesen nettó 53 millió Ft-ot fizetett ki. A fennmaradó 21 millió Ft-ot a 2019.10.13 után hivatalba lépő városvezetés már nem fizette ki, mert a vállalkozó sem az eredeti 2019.04.30, sem a módosított 2019.07.08 határidőig nem teljesítette a szerződésben foglalt kötelezettségeit. Hosszas egyeztetések után a szerződés szerinti maximális késedelmi kötbér érvényesítése mellett a végső teljesítési határidőként 2020.12.31-e került kitűzésre. A műszaki átadás-átvételre határidőben sor került, azonban a használatbavételi eljárás során számos további hiányosságra derült fény, melyek érintették az épület akadálymentesítését, az épületgépészetet és adminisztratív hiányosságokat is.
A használatbavételi engedély kiadására végül az eredeti kiviteli szerződés aláírását követően közel 3 év elteltével 2021.06.18-án került sor.
A végszámla nettó 21 millió Ft-os végösszegéből Ercsi Város Önkormányzata 11 millió Ft-ot tartott vissza késedelmi kötbérként, amit bölcsődei eszközök beszerzésére és a játszóudvar berendezésére fordított.
A MÁK a projekt kapcsán 2023.02.14-én tartott helyszíni ellenőrzést. A feltárt hiányosságokat Ercsi Város Önkormányzat pótolta, MÁK pedig elfogadta. A helyszíni ellenőrzés kapcsán derült ki azonban, hogy a projekt összesen 5 db kivitelezéssel kapcsolatos, fordított adózás hatálya alá eső számlája közül mindössze az egyik számla után fizette meg Ercsi Város Önkormányzat az ÁFÁ-t. Az 5 db számla közül 4 db 2019.10.13 előtti keltezésű. A NAV-val történt egyeztetések eredményeként a NAV eltekint a tartozásokra kivetendő pótlékok megfizetésétől, egy másik projekttel együtt összesen 37 millió forintos tartozás megfizetésére pedig 24 hónapos részletfizetést engedélyezett. Ennek megfelelően
a 2018-2019. évi számlák utáni ÁFA tartozások miatt Ercsi Város Önkormányzat 2025. júliusáig havi 1,5 millió forint tartozást kell törlesszen a NAV felé.
Mindezek ellenére azonban tehát projekt záró elszámolása és záró szakmai beszámolója 2023.04.26-án elfogadásra került, így megkezdődött a projekt fenntartási időszaka,
ami 2026.12.31-ig tart.
Ercsi kerékpárút építése
A projekt záró elszámolása és záró szakmai beszámolója elfogadásra került, így a projekt lezárult, a fenntartási időszak zajlik.
A projekt megvalósításához elnyert támogatás összege 130 millió forint volt, amit Ercsi Város Önkormányzata 21 millió forinttal egészített ki saját forrásból. A projekt keretében cél volt kerékpárút és gyalogjárda kiépítése a Cukorgyártól a Kikötőig, mindösszesen 3295 méter hosszban, a Cukorgyártól a Fűzfa utcáig kerékpárútként, a Fűzfa utcától a Kikötőig felfestett kerékpáros nyomként.
A MÁK a projekt kapcsán 2023.02.14-én tartott helyszíni ellenőrzést. A feltárt hiányosságokat Ercsi Város Önkormányzat pótolta, MÁK pedig elfogadta. A helyszíni ellenőrzés kapcsán derült ki, hogy bár a projekt 2019.10.04-én ünnepélyesen átadásra került a forgalom számára, a kerékpárút forgalomba helyezése nem valósult meg. Hosszas egyeztetések után
a forgalomba helyezési engedélyt a Fejér Vármegyei Kormányhivatal végül 2023.08.22-én, a projekt ünnepélyes átadása után közel 4 évvel adta meg.
Ugyancsak a helyszíni ellenőrzés kapcsán derült ki, hogy a projekt összesen 4 db kivitelezéssel kapcsolatos, fordított adózás hatálya alá eső számlája közül egyik után sem fizette meg
Ercsi Város Önkormányzat az ÁFÁ-t. Mind a 4 db számla 2019.10.13 előtti keltezésű, ami miatt az előző projektnél ismertetett módon Ercsi Város Önkormányzat 2025. júliusáig havi 1,5 millió forint tartozást kell törlesszen a NAV felé.
Mindezek ellenére azonban tehát projekt záró elszámolása és záró szakmai beszámolója 2023.11.20-án elfogadásra került, így megkezdődött a projekt fenntartási időszaka,
ami 2028.08.22-ig tart.
Ercsi - Önkormányzati tulajdonú épület energetikai korszerűsítése
A projekt záró elszámolásának és záró szakmai beszámolójának hiánypótlásai zajlanak.
A projekt megvalósításához elnyert támogatás összege 75 millió forint volt, amit Ercsi Város Önkormányzata 34 millió forinttal egészített ki saját forrásból. A projekt keretében cél volt az Ercsi Napfény Óvoda épületének energiahatékonyság-központú fejlesztése. A megvalósítani tervezett beruházások: külső határoló szerkezetek, beleértve zárófödém utólagos hőszigetelése; nyílászárók cseréje; a fűtési és HMV rendszer korszerűsítése; napelemes rendszer telepítése.
A projekt építési munkáinak eredeti kivitelezési határideje 2018.11.30 volt. A határidő különböző okok miatt közel két évvel: 2020.10.31-re tolódott, kötbér érvényesítésére azonban nem került sor. 2022.01.30-án viharkár érte az épületet. A szél többszáz m2-en feltépte a projekt keretében megépült tetőszigetelést, ami tönkretette az épület tetején elhelyezett hőszivattyú kültéri egységeket is. A kivitelezővel és a biztosítóval történt eredménytelen egyeztetések után Ercsi Város Önkormányzat 2022.05.02-án előzetes bizonyítási eljárást kezdeményezett. A Székesfehérvári Járásbíróság által kirendelt igazságügyi szakértő 2022.09.22-én kiállított szakértői véleményében megállapította, hogy a kivitelezés során nem a terv szerinti kialakítás valósult meg.
A tervezett PVC szigetelés helyett bitumenes lemez szigetelés épült, a tervezett kavics leterhelés pedig – amelynek a feladata a tetőszigetelés rögzítése lett volna – nem épült meg.
A szakvélemény szerint „Az alkalmazott megoldás mellett ennek a kárnak törvényszerűen be kellett következnie, az csak idő kérdése volt.” Az igazságügyi szakértő jelentésének ismeretében a kivitelező térítésmentesen helyreállította a tetőszigetelést és a keletkezett károkat, illetve pótolta az egyéb feltárt hiányosságokat.
A projekt záró elszámolása 2024.02.07-én került benyújtásra, amit a MÁK elfogadott, a projekt záró szakmai beszámolóját azonban nem. Ennek az oka, hogy a MÁK a projekt kapcsán számos hiányosságot tárt fel. Az azóta eltelt időszakban ebből számos hiányosságot pótolt Ercsi Város Önkormányzata.
A még fennálló hiányosságok jelentős része pótolható, a projekt pedig lezárható.
Ercsi - Leromlott városi területek rehabilitációja
A projekt záró elszámolása és záró szakmai beszámolója elfogadásra került, így a projekt lezárult, a fenntartási időszak zajlik.
A projekt megvalósításához elnyert támogatás összege 91 millió forint volt, amit Ercsi Város Önkormányzata 41 millió forinttal egészített ki saját forrásból. A projekt keretében cél volt a Tótlik városrész szociális városrehabilitációja infrastrukturális és szociális intézkedések komplex együttesén keresztül. A megvalósítani tervezett beruházások: 3 db modern szociális bérlakás kialakítása; 1 db közösségi célra hasznosítható nyitott közösségi tér kialakítása; 525 m2 járda kialakítása; 5050 m2 közúthálózat felújítása.
A projekt záró elszámolása és záró szakmai beszámolója 2023.04.16-án elfogadásra került, így megkezdődött a projekt fenntartási időszaka,
ami 2028.04.13-ig tart.
Ercsi társadalmi együttműködés erősítését szolgáló helyi szintű komplex programok
A projekt záró elszámolásának és záró szakmai beszámolójának hiánypótlásai zajlanak.
A projekt megvalósításához elnyert támogatás összege 43 millió forint volt. A projektet Ercsi Város Önkormányzata az Ercsi Járóbeteg-szakellátóval, az Ercsi Szociális Szolgálattal és Ercsi Város Roma Nemzetiségi Önkormányzatával konzorciumban valósította meg. A projekt keretében cél volt a Tótlik városrész szociális városrehabilitációja infrastrukturális és szociális intézkedések komplex együttesén keresztül. A megvalósítani tervezett intézkedések: munkaerőpiaci beilleszkedést segítő programok; önálló jövedelemszerzésre való képesség fejlesztése; kora-gyermekkori, gyermekkori és formális oktatáson kívüli fejlesztés; bűnmegelőzést elősegítő programok; pénzügyi, családszervezési és életvezetési tanácsadások; adósságkezelési tanácsadás; egészségügyi prevenciós és metálhigiénés programok.
A projekt záró elszámolása 2024.01.30-án benyújtásra került.
A projekt elszámolása alacsony szintet mutat, mindössze a lehívott támogatási összeg 37%-ával számolt el Ercsi Város Önkormányzata.
A teljes lehívott, de el nem számolt támogatás összege: 23 millió Ft. Ennek oka, hogy a projekt a teljes megvalósítási időszakában – 2017-2020 között – komoly adminisztratív hiányosságok mellett működött. Számtalan teljesítésigazolás nem áll rendelkezésre, az elkészült beszámolók nem tartalmazzák a programelemek pontos dátumát, helyszínét, a résztvevők számát, jelenléti íveket, stb. A projekt megvalósításában résztvevő konzorciumi partnerek mindegyikénél jelentős személyi változások álltak be a 2017 óta eltelt 7 évben, így a megvalósításban résztvevők jelentős része már nem dolgozik a konzorciumi partnerek állományában, a 4-7 évvel ezelőtti adminisztratív hiányosságok, adatok pedig rendelkezésre álló feljegyzések hiányában tulajdonképpen nem reprodukálhatók. Mindezek miatt
a projekt kapcsán minden bizonnyal jelentős visszafizetési kötelezettsége fog keletkezni Ercsi Város Önkormányzatának.
Helyi foglalkoztatási együttműködések Martonvásár járásban
A projekt záró elszámolása és záró szakmai beszámolója elfogadásra került, így a projekt lezárult, a fenntartási időszak zajlik.
A projekt fő kedvezményezettje a Fejér Megyei Kormányhivatal volt, Ercsi Város Önkormányzata konzorciumi partnerként vett részt a projektben. A projekt megvalósításához elnyert támogatás összege 200 millió forint volt, amiből Ercsi Város Önkormányzata 11 millió forint támogatásban részesült. A projekt keretében cél volt olyan képzési és foglalkoztatási program megvalósítása, mely hozzájárul a járás gazdaságának fejlődéséhez, a vállalkozások munkaerő igényének kielégítéséhez és a foglalkoztatás bővítéséhez.
A projekt záró elszámolása és záró szakmai beszámolója 2022.04.29-én elfogadásra került, így megkezdődött a projekt fenntartási időszaka,
ami 2027.05.10-ig tart. A fenntartási időszak minden évében szükséges megtartani egy foglalkoztatási fórumot, amelynek szervezője Ercsi Város Önkormányzat.
A helyi identitás és kohézió erősítése Adony térségében
A projekt záró elszámolása és záró szakmai beszámolója elfogadásra került, így a projekt lezárult, a fenntartási időszak zajlik.
A projekt fő kedvezményezettje az Echo Innovációs Műhely volt, Ercsi Város Önkormányzata konzorciumi partnerként vett részt a projektben. A projekt megvalósításához elnyert támogatás összege 39 millió forint volt, amiből Ercsi Város Önkormányzata 7 millió forint támogatásban részesült. A projekt keretében cél volt a helyi identitás és társadalmi kohézió erősítése Ercsi és Adony térségében közösségi programok szervezésén keresztül, a kapcsolódó eszközbeszerzések lefolytatásával.
A projekt záró elszámolása és záró szakmai beszámolója 2023.07.25-én elfogadásra került, így megkezdődött a projekt fenntartási időszaka,
ami 2026.08.09-ig tart.
Új minibölcsődei férőhelyek létrehozása, 2 csoportszoba kialakításával, új ingatlan létrehozásával
A projekt a megvalósítás szakaszában van.
A projekt megvalósításához elnyert támogatás összege 208 millió forint volt, amit Ercsi Város Önkormányzata 24 millió forinttal egészített ki saját forrásból. A projekt keretében cél a Város második, szintén 2 csoportszobás, akadálymentesített, energiahatékony új mini bölcsődéjének létrehozása, ezáltal pedig újabb 14 bölcsődei férőhely kialakítása a szükséges eszközök beszerzésével, játszóudvar és parkolóhelyek létesítésével.
A projekt megvalósításának kezdetén a bölcsőde egy korábbi projekt keretében elkészült terveit aktualizálni kellett a pályázati feltételek közt megjelölt bölcsődefejlesztést segítő szakmai szervezetek észrevételei alapján. Sajnálatos módon azóta kiderült, hogy
az egyik ilyen javaslat nyomán beépített ún. fénycsatornák miatt az épület födémjének megfelelő tűzzárósága nem biztosított, ezét a Katasztrófavédelem nem járult hozzá a már elkészült épület használatbavételéhez. Jelenleg a tűzzáróság helyreállítása zajlik a projekttől elkülönülő önkormányzati forrásból.
A Képviselő-testület a feladat elvégzésére 2 500 000 forint keretösszeget biztosított.
A tervezési szakasz lezárulta után a kivitelezési szerződés aláírására 2023.03.29-én került sor.
Négy hónap elteltével az építkezés elérte az 50%-os előrehaladásnak megfelelő, ún. szerkezetkész állapotot, 12 hónapon belül 2024.03.18-án pedig a 100%-os készültséget.
A projekt kivitelezési munkái után kiállított számlák fordított adózás hatálya alá esnek, ÁFA-tartalmuk a 2023. évi számlák vonatkozásában befizetésre került.
A projekttel párhuzamos aszfalt burkolatú, nyílt vízelvezető árokkal ellátott út épült a Fűzfa utca végén.
A szükséges bútorok és háztartási gépek, játékok és egyéb eszközök, illetve informatikai eszközök beszerzése megtörtént. Az eszközbeszerzések a rendelkezésre álló forrásnál kevesebb költséggel jártak, így lehetőség van a fennmaradó forrás terhére a játszókert növénytelepítési feladatainak elvégzésére is. A bölcsődei személyzet felvételére irányuló pályázatok kiírásra kerültek.
A gyermekek beíratásának megindítása a használatba vételi engedély megszerzése és a személyzet felvétele után történhet meg.
A városközpont komplex megújítása, valamint fenntartható kerékpáros közlekedésfejlesztés Ercsi városában
A projekt a megvalósítás szakaszában van.
A projekt megvalósításához elnyert támogatás összege 418 millió forint volt, amit Ercsi Város Önkormányzata 4 millió forinttal egészített ki saját forrásból. A projekt keretében cél egyrészt a településközpont komplex rekonstrukciója, forgalomcsillapítás a Szent István utcában, zöldfelület rendezéssel, térburkolat cserével, utcabútorok kihelyezésével; másrészt kerékpárút építése a Fűzfa utca és Eötvös utca között egyes szakaszokon zárt vízelvezető rendszer kiépítésével, az Eötvös utca előtti útpálya szakasz korrekciójával, parkolóterületek rendezésével.
A tervező kiválasztására közbeszerzési eljárás került lefolytatására, aminek eredményeként
2023.03.08-án aláírásra került a tervezési szerződés.
A tervezési és engedélyeztetési feladatok elvégzésének határideje eszerint 2023.11.03. A szerződés értelmében tervezőnek forgalmi tanulmányt kellett készítenie a Városközpontban alkalmazható különböző forgalmi rend kialakítások összehasonlítására. Ercsi Város Önkormányzat az elkészült forgalmi tanulmányt társadalmi vitára bocsátotta, 2023.05.18-án lakossági fórumot szervezett a forgalmi renddel kapcsolatos vélemények megvitatására. A lakossági fórum után a Képviselő-testület 2023.05.30-án döntött a kialakítandó forgalmi rendet illetően. A kiviteli tervdokumentáció szállítási határideje 2023.08.05-ra tolódott. Ercsi Város Önkormányzat 2023.10.02-án küldte meg a leszállított tervdokumentációval kapcsolatos észrevételeit a tervezőnek.
A dokumentáció több egyeztetési forduló után végül 2023.12.19-re nyerte el a végleges formáját.
Ezután Ercsi Város Önkormányzat támogatást nyert a Dózsa György út felújítására, ami részben ráépül tárgyi projektre. A műszaki racionalitás ezért azt kívánta, hogy a két projekt tervei összehangolásra kerüljenek. Az újabb tervmódosítások 2024.02.14-re készültek el. A terveket pályázati előírások miatt ezután be kellett nyújtani „Kerékpáros Tervzsűrire” is, ami a Miniszterelnökség egyik szervezeti egysége, és véleményeznie kell minden olyan beruházást, ami kerékpárutakat érint.
Az észrevételek szerint javított tervek 2024.05.13-ára készültek el.
A tervek engedélyeztetéshez szükséges dokumentumok tervező felé 2024.08.15-én megküldésre kerültek.
MÁK 2024.09.10-én a projektben kiutalt támogatási előleg visszautalására szólította fel Ercsi Város Önkormányzatát.
Ennek oka, hogy a pályázati előírások szerint a támogatási összeg 10%-ának felhasználását a támogatási szerződés aláírását követő 1 éven belül a kedvezményezetteknek igazolnia kell. Ercsi Város Önkormányzata a tervezési feladatok elvégzésére 17 553 162 Ft-ot használt fel és számolt el MÁK felé, ami a támogatási összeg 4,1%-a. Emiatt Ercsi Város Önkormányzat 2024.09.20-án intézkedett 369 881 064 Ft támogatási összeg visszautalásáról MÁK részére. Mindez nem jelenti azt, hogy a támogatási összegtől Ercsi Város Önkormányzat elesett volna, az a projekt előrehaladásának mértékében egyedi lehívások alapján kerülhet újra kiutalásra.
A kerékpárút kiépítéséhez Ercsi Város Önkormányzata meg kíván vásárolni egy telekrészt az Eötvös utca és a Dózsa György út sarkán található telekből.
A telekvásárlásra az Önkormányzat 2, a telek kerítésének átépítésére 5 millió forint keretösszeget különített el.
Új vízi turisztikai központ kialakítása Ercsiben
A projekt támogatási szerződése hatályba lépett.
A projekt megvalósításához elnyert támogatás összege 406 millió forint. A projekt keretében cél a Csónakház átépítésével vízi turisztikai megállóhely kialakítása. A projekt keretében megvalósítandó beruházások: Meglévő csónakház elbontása; Új, akadálymentes kialakítású csónakház építése; Táborozási lehetőség infrastrukturális hátterének megteremtése; Vízi turisztikai sporteszközök beszerzése; Telepi térfigyelő rendszer telepítése; Telephez vezető kiszolgáló útszakasz fejlesztése; Szabadtéri tematikus játszótér kialakítása; Professzionális látogató-tájékoztató mobilalkalmazás keretrendszer kialakítása.
A projekt támogatási kérelme 2022.11.30-án került benyújtásra. A pozitív támogatói döntés 2024.04.11-én érkezett.
A projekt Támogatási szerződése mindkét fél általi aláírást követően, a projekt támogatási kérelmének benyújtását követően közel 2 évvel, 2024.09.24-én hatályba lépett.
Belterületi úthálózat fejlesztése Ercsiben - Dózsa György út - Táncsics Mihály utca (Villanytelep utca és a Kossuth utca közötti szakasz) komplex felújítása
A projekt keretében a támogatási szerződése megkötése folyamatban van.
A projekt megvalósításához elnyert támogatás összege 300 millió forint. A projekt keretében cél a Dózsa György út – Táncsics Mihály utca Villanytelep utca és a Kossuth utca közötti szakaszának komplex felújítása. A projekt keretében megvalósítandó beruházások: 444 m út felújítása; 3 db csomópont átépítése; a kapcsolódó csapadékvíz-elvezető rendszer kiépítése; közmű kiváltások elvégzése; párhuzamos parkolósáv építése; járdaépítés.
A projekt támogatási kérelme 2022.06.01-én került benyújtásra.
A pozitív támogatói döntés a benyújtást követően több, mint 1,5 évvel 2023.12.11-én érkezett.
Az azóta eltelt újabb 9 hónap alatt Ercsi Város Önkormányzata az aláírt támogatási szerződést aláírásra megküldése MÁK részére, azonban MÁK általi aláírás nem történt meg.
Szociális célú városrehabilitáció Ercsi Savanyúréten
A projekt támogatási kérelmei benyújtásra kerültek.
A projekt megvalósításához igényelt támogatás összege 484 millió forint. A projekt keretében cél a Savanyúrét szociális városrehabilitációja infrastrukturális és szociális fejlesztésekkel.
A megvalósítani tervezett infrastrukturális fejlesztések: 2 db modern szociális bérlakás kialakítása ingatlan vásárlásával; homlokzati nyílászárók cseréjével; tartószerkezeti elemek, tető, homlokzat, födémek felújításával, szigetelésével; fűtési rendszerek felújításával; a belső vezetékrendszerek felújításával; belső falak bontásával, áthelyezésével; burkolatok cseréjével; beépíthető fürdőszobai szaniterek, konyhai szerelvények beszerzésével; bútorzat beszerzésével; kapcsolódó udvar rendezéssel, kerítés helyreállítással. Közösségi Ház létesítése. Május 1. körút kiépítése a Nefelejcs utca és a Nyár utca közötti szakaszon. Illegális hulladéklerakók felszámolása.
A megvalósítani tervezett szociális intézkedések: közösségfejlesztést célzó programok; pénzügyi, családszervezési és életvezetési tanácsadások; problémák feltérképezése, egyéni fejlesztési tervek készítése, megvalósítása és folyamatos felülvizsgálata; mentorálás; munkaerő-piaci beilleszkedést segítő programok; egészségügyi prevenciós, mentálhigiénés programok; jogi tanácsadás; adósságkezelési tanácsadás; ingatlanok jogi helyzetének rendezése; bűnmegelőzést elősegítő programok.
A projekt támogatási kérelmei 2023.12.15-én kerültek benyújtásra, azonban az azóta eltelt 9 hónapban nem kerültek elbírálásra.
Helyi egészségügyi infrastruktúra komplex fejlesztése Ercsiben
A projekt a megvalósítás szakaszában van.
A projekt megvalósításához elnyert támogatás összege 200 millió forint volt. A támogatást a 100%-os önkormányzati tulajdonú Ercsi Járóbeteg-szakellátó Kft nyerte el, ami a támogatás óta beolvadt az Ercsi Egészségügyi Központba. A projekt keretében cél a szakrendelő infrastruktúra fejlesztése és eszközbeszerzése. A megvalósítani tervezett beavatkozások: épület homlokzati hőszigetelésének javítása; árnyékoló rendszer kialakítása; előtető építése; elektromos hálózat és világítás korszerűsítés; belső felújítási munkálatok; napelemes rendszer kiépítése; informatikai fejlesztés; telefonrendszer fejlesztése; biztonsági kamerarendszer kiépítése; orvosi eszközbeszerzések. A projekt megvalósítója Ercsi Járóbeteg-szakellátó Kft, így Ercsi Város Önkormányzat közvetlen információkkal nem rendelkezik a projekt állásáról.
Vidékfejlesztési Program
Utcabútorok beszerzése és kihelyezése Ercsiben
A projekt a megvalósítás szakaszában van.
A projekt megvalósításához elnyert támogatás összege 6 millió forint volt, amit Ercsi Város Önkormányzata 1 millió forinttal egészített ki saját forrásból. A projekt keretében cél 26 db köztéri pad, 32 db köztéri hulladékgyűjtő és 6 db köztéri kerékpártámasz beszerzése. Az utcabútorokat Ercsi Város Önkormányzata 16 különböző városi helyszínre helyezi ki.
Ercsi Város Önkormányzatának gépbeszerzése
A projekt a megvalósult.